Przekaż 1% podatku

badania  -  analizy  -  audyt obywatelski

Europa dla Obywateli - Deta, Timisoara

Trzecie międzynarodowe spotkanie w ramach projektu „ 1989: The Year of Resistance” odbyło się pod hasłem „Revolutions in the Autumn of Nations - revolution in Romania and Hungary in 1989” w Rumunii w miastach Timisoara i Deta w dniach 26-28 września 2015 r.

 

Organizacja wydarzenia tym razem przypadła naszym partnerom z Rununii - "Timis-Torontal" Intercommunity Development Association”. W spotkaniu wzięła udział młodzież z Rumunii, Polski, Słowacji i Węgier. Tematem spotkania była historia walk o niepodległość Rumunii roku 1989/90 - droga do demokratyzacji po krwawych protestach i zgładzeniu prezydenta Ceaușescu w grudniu 1989 r.

 

Pierwszy dzień wydarzenia stanowił wprowadzenie do wydarzeń roku 1989 w Rumunii.

 

Głównym punktem było spotkanie ze świadkami tamtych dni: Balintem Costelem, Gheorghem Cristianem i Gino Radem – Dyrektorem Timisoara Revolution Memorial Association. Zaproszeni goście opowiedzieli o swoich przeżyciach w czasie rewolucyjnych dni w Timisoarze i Decie w 1989 roku. Podzielili się także swoimi przemyśleniami po latach o upadku komunizmu w ich kraju. Wzięli również udział w debacie, podczas której  szczegółowo wyjaśniali sytuację polityczną w 1989 roku (przed i po wydarzeniach z grudnia) oraz odpowiedzieli m.in. na pytania dotyczące: roli kościoła w rewolucji oraz motywów tak szybkiego stracenia prezydenta Ceauşescu i jego żony.

 

Następnie  uczestnicy oglądnęli film dokumentalny "Noi nu murim" (wyreżyserowany przez Timisoara Revolution Memorial Association), w którym mogli zobaczyć najważniejsze wydarzenia 1989 roku w Rumunii. Dopełnieniem seminarium była wystawa fotograficzna poświęcona rewolucji w 1989 roku.

Dzień seminaryjny zakończyła wizyta uczestników w kościele katolickim w Decie oraz prezentacja zaproszonego gościa z Węgier - Balazsa Farkasa.

Dzień drugi rozpoczęliśmy od wycieczki do muzeum Memorial Museum of the Revolution in Timisoara, które w całości poświęcone jest historii rewolucji w 1989 w Rumunii.

 

Uczestnicy razem z przewodnikiem zwiedzili wystawy muzealne (m.in. poświęconej prezydentowi Ceauşescu i jego żonie, wystawie przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej na temat Rewolucji w Rumunii w 1989 z perspektywy Polski). Następnie wyruszyliśmy do miasta, by zobaczyć budynki oraz pomniki związane z rewolucją w 1989 (m.in: pomnik - Invingatorul (rzeźba bohatera rewolucji), budynki:  Timis County Council, Liberty Square, Romanian Orthodox Cathedral).

Po przerwie obiadowej wzięliśmy udział w warsztatach gry planszowej. Eksperci z Kuźni Gier przygotowali dla uczestników niespodziankę - prototyp gry planszowej.

Celem tych merytorycznych warsztatów było:

- Przygotowanie pytań do gry planszowej z części wydarzenia w Rumunii

- Testowanie gry i zgłaszania ewentualnych uwag ekspertom

 

Wieczorem uczestniczyliśmy w grze LARP o tematyce Rewolucji w Rumunii w grudniu 1989 roku (grę poprowadził Paweł Siemianowski). Młodzi ludzie losowali role (np. prezydenta Caucescau, jego żony Eleny, wojska, Securitate, władzy państwowej, społeczeństwa), które następnie odgrywali. Gra toczyła się długo. Ostatecznie, tak jak to było w roku 1989, społeczeństwo obaliło rządy komunistycznego prezydenta i rozpoczęło demokratyzację państwa.

Trzeci dzień miał charakter podsumowujący. Poszczególne kraje przygotowały prezentację na temat ich wrażeń z międzynarodowego wydarzenia. Naszymi odbiorcami byli uczniowie z lokalnych szkół.

 

Było to już ostatnie wydarzenie w projekcie.  Dzięki 3-dniowemu spotkaniu w Decie i Timisoarze udało się nam połączyć zabawę z nauką i nie tylko poznać historię roku 1989 w Rumunii, ale też kontynuować tworzenie gry planszowej.

Dłuższą relację z wydarzenia wraz ze zdjęciami publikujemy na stronie internetowej projektu www.1989resistance.eu.

Zapraszamy także do śledzenia na  www.facebook.com/1989resistance.

 

projektowanie stron www Millenium Studio