Przekaż 1% podatku

badania  -  analizy  -  audyt obywatelski

Europa dla Obywateli - Kraków

 

Polskie wydarzenie „POLISH MOVEMENT TOWARDS FREEDOM. The fall of communism. From the Round Table to the parliamentary election in June 1989” już za nami!

W dniach 18 – 20 kwietnia 2015 r. odbyło się pierwsze z 3 międzynarodowych spotkań w ramach projektu „1989: Resistance”. 

 

 

 

 

Pierwszy dzień wydarzenia poświęciliśmy na seminarium. Celem spotkania było zapoznanie się uczestników z historią Polski w latach 80., a w szczególności wydarzeniami roku 1989 – Okrągły Stół i wybory czerwcowe. Wydarzenia te były przełomowe dla historii Polski i spowodowały upadek komunizmu w Polsce. Swoje prezentacje przedstawili: dr Cecylia Kuta z IPN, mgr Piotr Kapusta z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Ponadto gościliśmy świadków wydarzeń roku 1989 w Krakowie: pana Edwarda Nowaka i Grzegorza Surdego. Na zakończenie dnia wspólnie obejrzeliśmy film „Beats of freedom – Zew wolności”.

 

Drugi dzień miał charakter praktyczny zajęć. Po wspólnych warsztatach z fotografii przystąpiliśmy do zaplanowanych aktywności.

Pierwsza grupa uczestników udała się na wycieczkę do Nowej Huty, by razem z przewodnikami z Muzeum 

Historycznego Miasta Krakowa pozwiedzać Nową Hutę. Pani Sylwia Pisarska i pan Jacek Malec opowiadali nam anegdoty o wydarzeniach w Nowej Hucie Była to również okazja, by sfotografować obiekty. Najlepsze zdjęcia zostaną użyte do tworzącej się gry planszowej – produktu naszego projektu.

Nasza trasa obejmowała: Kombinat, Plac Centralny, al. Róż (gdzie stał niegdyś pomnik Lenina), Park Ratuszowy i niezrealizowany projekt ratusza miejskiego, architektura osiedla na przykładzie os. Urocze, pomnik Obrońców Krzyża na os. Teatralnym (pierwszy bunt mieszkańców NH przeciw komunistycznej władzy 27-28.04.1960), Teatr Ludowy oraz kościół Arka Pana (pierwszy nowy kościół w NH).

Natomiast druga grupa uczestniczyła w warsztatach tworzenia gry planszowej. Razem z zespołem Kuźni Gier uczestnicy tworzyli koncepcję gry planszowej.

Ostatnim punktem programu na ten dzień była gra LARP (Life Action RolePlaying). Tematem przewodnim był Okrągły Stół i jego konsekwencje polityczne. W ten sposób chcieliśmy pokazać szczególnie zagranicznym uczestnikom sytuację Okrągłego Stołu oraz jak mogły wyglądać negocjacje. Nie było to stricte odtwarzanie historycznego Okrągłego Stołu, ale pokazania mechanizmu dojścia do porozumienia komunistow i opozycjonistów w Polsce.

 

Trzeci dzień wydarzenia stanowił podsumowanie osiągniętych rezultatów.

Najpierw wszyscy wspólnie spotkaliśmy się na warsztatach, by przygotować prezentację.

Następnie zaprezentowaliśmy ją dla szkół ponadgimnazjalnych (klas II LO i III LO z Krakowa).Opowiedzieliśmy o założeniach naszego projektu, jakie aktywności zaplanowaliśmy dla naszych uczestników podczas tego wydarzenia, podzieliliśmy się swoimi przemyśleniami. Swoje podsumowanie warsztatów tworzenia gry planszowej przedstawili także reprezentanci Kuźni Gier. Krótkie prezentacje przedstawili także nasi partnerzy zagraniczni: zapraszali potencjalnych uczestników na ich wydarzenia do Koszyc (18-20 lipca) i do Dety (26-28 września) . Ukazali piękno swoich miast, w których będziemy gościć.  Zabawnego podsumowania wydarzenia przedstawili nasi uczestnicy z Polski, co wywołało wiele śmiechu na sali.

 

Po wręczeniu dyplomów i podziękowania za uczestnictwo w wydarzeniu w Krakowie pożegnaliśmy naszych gości.

To były naprawdę niezapomniane 3 dni w Krakowie.  Dzięki połączeniu zabawy z nauką udało nam się nie tylko poznać historię roku 1989 w Polsce, ale też zainicjować tworzenie gry planszowej.

Dłuższą relację z wydarzenia wraz ze zdjęciami publikujemy na stronie internetowej projektu www.1989resistance.eu.

Zapraszamy także do śledzenia na  www.facebook.com/1989resistance

 

projektowanie stron www Millenium Studio